Morze Śródziemne

Nasz dzisiejszy artykuł poświęcamy tematyce Morza Śródziemnego.
Mamy nadzieję, że zainteresujemy nim nie tylko czytelników, którzy mieli już okazję poznać historię, tajemnice i uroki tego akwenu, ale również tych ,dla których Morze Śródziemne ciągle pozostaje w jakiś sposób nieodkryte.
Tę stronę i umieszczone na niej  zagadnienia adresujemy nie tylko do ludzi “zainfekowanych” już pasją nurkowania, ale także do  tych, którzy być może zechcą do nas dołączyć .

Pragniemy Was zachęcić  do wspaniałej przygody, którą niewątpliwie jest samo nurkowanie, ale również do tej ,która przybliży Wam  nieco Morze Śródziemne. Jego  historię różnorodność ,barwność, tajemniczość. Chcemy podzielić się z Wami naszą wiedzą na temat morskich głębin i mamy nadzieję, że Wy również zechcecie  wzbogacić naszą ,poprzez opisywanie  własnych doświadczeń związanych z podwodnymi przygodami.
Chętnie umieścimy na naszym blogu artykuł każdego, kto jest zainteresowany tematem i zapraszamy  do tego, abyście z nami tę stronę aktywnie tworzyli ,bo przecież wszyscy wiemy, że woda nie jest jedynie martwym i prostym związkiem chemicznym, którego wzór każdy z nas wyrecytuje bez chwili namysłu.
Woda jest ŻYCIEM i jej istnienie stanowi nie tylko o naszym bycie, ale również decyduje o przetrwaniu tysięcy różnych gatunków roślin, drobnych żyjątek , ryb i ogromnych ssaków, które skrywają morza i oceany i również ona m.in. rzeźbiła nam współczesne lądy. Chcemy Was przekonać, że podwodny świat  tętni życiem równie mocno, jak ten lądowy i  nie musicie go oglądać jedynie w telewizji.
Morze Śródziemne jest tak przyjaznym i atrakcyjnym  akwenem, że każdego, kto zapragnie je poznać ,ono chętnie ugości i pozwoli mu, by poczuł  się w nim równie swobodnie jak jego naturalni mieszkańcy.
Nie odkrywamy każdego dnia pozaziemskiej części kosmosu, bo nie mamy takiej możliwości, ale akurat pasja nurkowania lub samo  zainteresowanie  podwodnym światem, jest możliwe i dostępne dla każdego z nas.Być może razem z nami zechcecie odkrywać  tajemnice morza, które dziś pragniemy Wam odrobinę zaprezentować.
Zatem zapraszamy i gorąco zachęcamy do  wspólnej ,długiej ale i niezwykłej podróży ,którą mają nam do zaoferowania wody  morza leżącego pośród lądów.
Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby nie była to podróż nużąca i  mamy nadzieję, że Wy również zechcecie ją urozmaicić  wymieniając się z nami Waszą wiedzą  na temat Morza Śródziemnego. Historii jego powstania i kultur, które tworzyły się wokół niego, dziejów państw leżących u jego wybrzeży ,a przede wszystkim życia ,które toczy się w jego wodach.
*BLACK FROG DIVERS

Na początku więc proponujemy nieco historii dotyczącej  morza, z którym chcemy Was dzisiaj “zaprzyjaźnić”. Morze Śródziemne, jak  już sama nazwa wskazuje  leży wśród lądów. Dokładnie znajduje się ono  między kontynentami: Afryki, Azji i Europy.

Różne miana mu nadawano w zależności od języka np.: Grecy nazywali je “Mesogeios” ,co oznacza dosłownie” śródziemie”, Rzymianie  mówili o nim “Mare Nostrum” ,co tłumaczymy jako “Nasze morze”, Biblia z kolei wspomina o nim jako o Morzu Bliskim (Hayam “Great Sea hagadol)”.Jednak najdosłowniej  Morze Śródziemne  określano w języku łacińskim:” Mare medi terra”,a więc -“morze w środku ziemi”.
I tak jak pochodzenie samej nazwy Morza Śródziemnego może wydawać się proste  i zrozumiałe, tak już samo jego istnienie, a dokładniej- jego historia nie każdemu jest znana.
Temu właśnie zagadnieniu m.in. poświęcamy dzisiejszy artykuł, gdyż być może nie każdy wie ,że ten ogromny obszar wody o powierzchni 2501,5 tyś.km kw.( pomijając Morze Czarne i Morze Azowskie )  , kryje w sobie nie tylko  piękno podmorskiej przyrody, którą chcemy Wam zaprezentować  i polecić, ale  pragniemy także, abyście wsłuchali się  w szum tej wody, która ma do opowiedzenia swoje własne dzieje i o których “mówi” już nam od milionów lat.
Captain Barbarossa ottoman military officer

Captain Barbarossa

Otóż miliony lat temu Morze Śródziemne uległo ewolucji geodynamicznej powstałej na skutek kolizji płyt kontynentalnych Afryki i Eurazji. W konsekwencji zderzenia się płyt tektonicznych wspomnianych kontynentów, Morze Śródziemne  niemalże całkowicie wyparowało, a jego zasolenie drastycznie wzrosło. (tzw. zjawisko “Messinian”, które w Polsce określamy jako “Kryzys mesyński”) Nie bez przyczyny owo wydarzenie nazwano kryzysem, gdyż faktycznie gwałtowny i olbrzymi spadek wód Morza Śródziemnego oraz wzrost jego zasolenia spowodowały, iż wszelkie organizmy żywe istniejące w nim, zostały zmuszone do stoczenia prawdziwej walki o przetrwanie.
* CAPTAIN BARBAROSSA

Morze, które dzisiaj  podziwiamy i które tak bardzo nas zachwyca bogactwami swej natury, wówczas właściwie przestało istnieć ,a wraz z nim wymarło nie tylko życie istniejące w jego wodach, ale także to, które toczyło się  wokół  niego.

Kryzys wyschnięcia wód Morza Śródziemnego dotknął nie tylko jego podwodnych mieszkańców. Odczuły go także zwierzęta i gatunki roślin lądowych, które były symbiotycznie powiązane  z sąsiedztwem “morza w środku ziemi”.
Calypso Deep Ionian Seas
Zjawisko “Messinian” mamy już jednak za sobą i aktualnie możemy oglądać i zwiedzać lądy które rzeźbiły “kaprysy” naszej planety ,a co ciekawsze-możemy zanurkować w ten życiodajny wodny świat.
Jednak  zanim Morze Śródziemne mogło ożyć, najpierw musiała otworzyć się Cieśnina Gibraltarska, która połączyła je z Oceanem Atlantyckim a wody oceanu ponownie zalały “pustynię” powstałą na skutek Kryzysu mesyńskiego .Stało się to około 5 milionów lat temu, a sam proces przelewu wód z oceanu trwał około dwóch lat.
W chwili obecnej wody Morza Śródziemnego szumią od Oceanu Atlantyckiego  aż po Morze Czarne. Zacznijmy zatem od źródła, a więc od Cieśniny Gibraltarskiej, która umożliwiła przepływ  wód Atlantyku  do basenów takich mórz jak : Morze Alborańskie, Morze Balearskie, Morze Liguryjskie, Morze Tyrreńskie.
To już cztery morza, które należą do tego ogromnego międzykontynentalnego zbiornika wody, a my dotarliśmy jedynie do Cieśniny Sycylijskiej, która  zamyka jego niewielki fragment, a jednocześnie otwiera przed nami kolejny.

Country Mediterranean border

Nasza “podróż” rozpoczęła się w Portugalii, ale odwiedziliśmy już brytyjski Gibraltar i nazwaną jego imieniem cieśninę, której zawdzięczamy renesans Morza Śródziemnego. To właśnie w tym miejscu przekraczamy granicę Atlantyku i wypływamy na Morze Alborańskie , u którego wybrzeży rozciąga się malownicza i słynąca z gorącego temperamentu swych mieszkańców Hiszpania. Kolejny basen to Morze Balearskie.
To również  wody Morza Śródziemnego, a znajdujący się na nim archipelag (tzw.Baleary)  obejmujący słynne  wyspy takie jak: Majorka, Minorka, Pitiuzy, Ibiza – także stanowią autonomiczny region Hiszpanii. *BLACK FROG DIVERS

River into Mediterranean sea

Rivers that flow into the Mediterranean Sea

Jednak być może nie każdy z Was wie, że te atrakcyjne hiszpańskie wyspy i Morze Balearskie połączone są z Basenem Algiersko-Prowansalskim, którego wody płyną od Algierii do Francji i Włoch, gdzie zasilają Morze Liguryjskie i Tyrreńskie. Pomiędzy tymi basenami wód dzielących kontynenty Afryki i Europy ,gdzieś między lądami Hiszpanii, Algierii, Francji i Włoch “dryfują” dwie kolejne wspaniałe wyspy-cuda ,które ma nam do zaoferowania Morze Śródziemne.
Mianowicie: Korsyka i Sardynia oddzielone od siebie Cieśniną Bonifacio. Wyspy, które zareklamował nam doskonale m.in. reżyser Luc  Besson w  filmie pt. “Wielki błękit”, prezentując w nim   prawdziwy, dosłowny i niemalże namacalny  błękit wód Morza Śródziemnego, urok wspomnianych francuskich wysp, jak i przepiękną opowieść o człowieku, który pokochał nurkowanie tak  mocno ,że lepiej czuł się wśród delfinów niż ludzi.